Tym razem chcielibyśmy podzielić się z Wami wspomnieniami z XXI Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. Jak co roku, na Polach Grunwaldzkich gromadzą się rekonstruktorzy i pasjonaci historii, którzy tworzą jedno z największych widowisk historycznych. To tu spotykają się miłośnicy rycerstwa z Polski oraz Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych. To jedyne miejsce, w którym można poczuć się jak po podróży wehikułem czasu – ogromna dbałość o stroje, jadło, detale, każdy element zgodny z epoką historyczną, robi niesamowite wrażenie. My, zwykli śmiertelnicy, w prostych, codziennych ubraniach, czuliśmy się jakoby porwani przez ducha przyszłości i wrzuceni w centrum ówczesnych wydarzeń. Tylko inni turyści, zaparkowane wzdłuż drogi dojazdowej samochody i pojedynczy rekonstruktorzy rozmawiający przez telefon przypominali nam, że to „tylko” widowisko.
To, o czym musimy wspomnieć, to próba generalna, odbywająca się zawsze w przededniu Bitwy. O ile sama Bitwa jest odwzorowana z możliwie jak największą zgodnością historyczną, okraszona opowieścią lektora, wprowadzającą widzów w polską rzeczywistość średniowiecza i przedbitewny klimat, tak próbę możemy określić jako jedno wielkie szaleństwo. Uwidacznia, jak ogromną sympatią obdarzają się wszyscy rekonstruktorzy i jak doskonale są ze sobą zgrani. Każda Chorągiew Grunwaldzka ustala między sobą motyw przewodni przebrań. Można zobaczyć między innymi policjantów, syrenki czy też piratów. Pomysły zmieniają się z każdą kolejną inscenizacją. Uwierzcie – warto to zobaczyć. Tak, jak Grunwaldzkie Wici – coś niesamowitego. Już nic więcej nie zdradzimy, o nie, nie, nie. 🙂
Ukształtowanie terenu pozwala na swobodną obserwację tego, co dzieje się na Polu Bitwy, ale polecamy zabranie lornetki.
Pomijając kwestię samej Inscenizacji, w trakcie Dni Grunwaldu odbywa się wiele pomniejszych wydarzeń – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Msze Święte w oprawie średniowiecznej, występy zespołów, czy też absolutnie zachwycający fire show.
Nie chcąc zdradzać zbyt wielu szczegółów, a jednocześnie zachęcając Was do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, dotknięcia kawałka żywej historii, prezentujemy Wam kilka zdjęć.
Wszystkie informacje odnośnie poprzednich i bieżących rekonstrukcji znajdują się na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.